A gyerekek minden alkalommal meghökkentenek minket határtalan fantáziájukkal és hihetetlenül kreatív játékötleteikkel. Ha a megfelelő források állnak a rendelkezésükre, akkor képesek bármilyen környezetben megteremteni saját varázslatos világukat.
A játék és a kísérletezés elengedhetetlen a gyermek harmonikus és egészséges fejlődéséhez. Összeszedtünk néhány ötletet, melyekkel fejleszthető kreativitásuk, és hozzásegíti a gyermekeket ahhoz, hogy minél jobban megismerjék az őket körülvevő világot.
1. Építőjátékok
A megfelelő játékokkal a tanulás játékossá válik, a játék pedig a folyamatos tanulás forrása lesz.
A különféle színű és formájú építőkockák fejlesztik a koncentrációs és koordinációs készséget, javítják a mozdulatok finomságát, és megismertetik a gyermekkel a színeket, a formákat és az anyagokat.
Építőjáték kisgyermekek számára
A háromévesnél kisebb gyermekek számára a nagyméretű, különböző formájú és élénk színű építőkockák valók.
Kaphatók homokkal vagy fémgolyókkal töltött építőkockák is, melyek a hallását és a tapintását fejlesztik. A kisgyermekek számára minden információ izgalmas, és miközben önállóan felfedezik a környezetüket, a szülők is pihenhetnek egy kicsit.
Választhatsz puzzle-szerű építőjátékot is, melyből a gyermek saját világot teremthet, és mindennek ő maga adhat nevet.
Az építőjátékok a lehetőségek széles tárházát nyújtják ahhoz, hogy a kisgyermek felfedezze a világot és fejlessze a fantáziáját: minderre pedig mindig boldogan fog emlékezni.
Építőjáték háromévesnél idősebb gyermekek számára
A háromévesnél idősebb gyermekek számára ajánlott építőjátékok már kisebb darabokat is tartalmazhatnak, amelyeknek az az előnyük, hogy fejlesztik kreativitásukat, a türelmüket és a figyelmüket is.
A finom mozdulatok, az építés és az új fogalmak elsajátítása közben a gyermek saját történeteket találhat ki. Elképzelheti például azt, hogy ő egy mérnök, építőmester, belsőépítész, kertész vagy útépítő mérnök ‒ a határ a csillagos ég. Vásárolhatsz betűket vagy számokat mutató építőjátékokat is, így a gyerek játékosan megismerheti az ábécét és a számok világát.
Építőjáték idősebb gyerekeknek
Ha a kisgyermekeknek a nevelési célú építőjátékok a tanulás és a világ felfedezésének eszközei, akkor az idősebbek számára remek kikapcsolódás és izgalmas játék; a kreativitásuk mellett a koncentrációs készségüket is fejleszti.
A választékban minden ízlésnek és kívánságnak megfelelő puzzle megtalálható: különböző nehézségi fokozatú Tangram játék, 3D-s puzzle és robot-, autó- vagy házépítő játék is.
2. Puzzle-oktatójátékok
A puzzle játékok előnyei már régóta ismertek: javítják a kéz- és szemkoordinációt, ösztönzik a logikus gondolkodást, és közben játékosan segítik a környező világ megismerését. Kisgyermekeknek választhatsz kocka vagy puzzle-típusú játékokat, amivel megtanulják összerakni az egymáshoz illő részeket.
Idősebb gyerekek számára remek szórakozást nyújthatnak a különböző nehézségi fokozatú puzzle játékok, melyek megvásárolhatók kisebb és nagyobb méretekben is.
A padlón kirakható puzzle játékok sokáig fenntartják a kicsik érdeklődését.
3. Szerepjátékok
A szerepjátékok jelentősen hozzájárulnak a társas készségek, az egészséges érzelmi kifejezésmód és az empátia fejlődéséhez. A gyerkőc ízlésének megfelelően bármilyen kiegészítőt választhatsz, mely olyan környezetet teremt, ahol kifejezhetik kíváncsiságukat.
Válassz például egy valósághű játék konyhát, bábokat, játék házakat; idősebb gyerekek számára pedig parókákat, napszemüvegeket és izgalmas karaoke-játékokat. Ezek a játékok segítenek a kicsiknek, hogy jobban megismerjék a környezetüket, az idősebbeknek pedig fejlődik a kifejezőkészségük, amely hozzájárul a kiegyensúlyozott életmód kialakításához.
4. Szabadtéri oktatójátékok
A szabadtéri játékok a kikapcsolódás és a szórakozás széles tárházát nyújtják. A friss levegő és a napfény jótékony hatással van a gyerekekre. A hosszas időtöltés a szabadban hozzájárul a harmonikus és egészséges élethez.
A természettel való szoros kapcsolat nélkülözhetetlen a gyerekek fejlődéséhez, lehet ez játékos kertészkedés vagy az állatok iránti szeretet megnyilvánulása: ezek a tevékenységek fejlesztik az empátiát, és segítenek a kiegyensúlyozott lelkiállapotot elérésében.
Sátrak és játék alagutak
A sátrakat és játék alagutakat nagyon szeretik a gyerekek, és nem unják meg őket egyhamar. Helytől függően választhatsz olyanokat, melyeket a kertbe, a teraszra vagy a gyerekszobába tudsz tenni. Az ilyen játékok sokoldalúan fejlesztik a kicsik készségeit és fantáziáját, és kiválóan alkalmasak a játék közben átélt érzelmek és hangulatok kifejezésére.
Kiegészítők szabadtéri játékokhoz
A szabadban játszás ösztönzésére (függetlenül attól, hogy a kertben, a parkban vagy egy spontán kiránduláson játszanak a szabadban) érdemes beszerezni a megfelelő oktató jellegű játékkiegészítőket: például gumiszőnyeget, játék kertészkedési eszközöket, hintát, mászóhálót; más szóval bármilyen szabadtéri játékot.
A szabadtéri oktatójátékok előnye, hogy fejlesztik a társas készségeket és a csapatszellemet, továbbá biztosítják a gyermekek egészséges fejlődéséhez nélkülözhetetlen napi testmozgást is.
5. Pályák és labirintusok
A gyermekek által legkedveltebb játékok között vannak a pályák és labirintusok. A kéz -és szemkoordináció fejlesztése mellett ezek a játékok ösztönzik a logikai gondolkodást és a képzelőerőt is.
Az oktatójátékok nélkülözhetetlenek a gyermek egészséges és kiegyensúlyozott fejlődéséhez. A gyerekek fantáziája lenyűgöző ‒ és mindig kellemes meglepetést tudnak szerezni.