Hogyan válassz dohányzóasztalt a nappaliba? Pillanatnyi ötlet, az eladó javaslata vagy kedvenc lakberendezési stílusod alapján? Sajnos egyik sem garantálja, hogy hosszú távon elégedett leszel vele. A dohányzóasztal nagyon fontos, elegáns és funkcionális elem a nappaliban, ezért érdemes három szempontot figyelembe venned, mielőtt kiválasztod a megfelelőt. Mindenekelőtt azonban tekintsük át a dohányzóasztal-típusokat, beleértve a lehetséges anyagokat, formákat és az egyes dohányzóasztalok egyedi jellemzőit.

- Anyagukat tekintve fa, üveg, fém, rattan, alumínium, akril, valamint laminált fából, illetve préselt lapból készült dohányzóasztalok közül választhatsz. A felületük lehet kemény vagy valamilyen szövettel bevont, átlátszó vagy opálosan csillogó.
- A dohányzóasztalok formája is rendkívül változatos: kerek, négyszögletes, téglalap vagy henger alakúak, készülnek háromlábú változatok is, és kerekeken guruló darabok is léteznek.

- Vannak köztük, melyek kis helyen is elférnek, ilyenek lehetnek például a kinyitható, tárolós, ülőhelynek is alkalmas modellek.
Milyen gyakran és mire használjuk a dohányzóasztalt?
Valakinél a dohányzóasztal csak dekoráció, másoknál rendszeres használati tárgy: a felnőttek ételt-italt raknak rá, a gyerekek rajzolnak vagy játszanak rajta, a tinik pedig lábtartónak használják tévézés közben.

- Ha gyerkőcök is vannak a családban, üvegasztal helyett inkább tárolós dohányzóasztalt válassz.
- Házi kedvenc tartása esetén érdemes stabil asztalt választanod, nehogy az állat véletlenül felborítsa a könnyebben mozgatható darabot.
- Ha kevés szabad helyed van, akkor egymásra rakható asztalkombináció lehet számodra az ideális megoldás.
Milyen alakú és méretű legyen a dohányzóasztal?
A dohányzóasztal alakja és mérete a szoba berendezésétől, a rendelkezésre álló helytől és a kanapé típusától függ.

- A könnyű hozzáférés érdekében a dohányzóasztal ne legyen se túl távol, se túl közel (maximum 45, minimum 35 cm) a kanapétól vagy a foteltől.
- A dohányzóasztal ne legyen magasabb, de sokkal alacsonyabb sem a kanapé ülőrészénél. Maximum 5 cm különbség az ideális.
- Vedd figyelembe a kanapé típusát az asztal kiválasztásakor. A kerek vagy négyszögletes dohányzóasztal jól illik az egyenlő oldalú sarokkanapéhoz, míg L alakú kanapéhoz inkább téglalap vagy ovális asztalt válassz.
- A dohányzóasztal ne legyen hosszabb, mint a kanapé; ideális esetben nem haladja meg a kanapé hosszának kétharmadát.
Milyen anyagból legyen a dohányzóasztal?
A felhasználás és az enteriőr stílusa alapján döntsd el, hogy milyen anyagból legyen a dohányzóasztal.
- Minimál stílusú nappaliban fém vagy fa dohányzóasztal, míg egy modern szobában inkább átlátszó, akril- vagy üvegasztal mutat jól.

- Ha fontos a tartósság, válassz kemény fát, pl. bükköt, diót, tölgyet vagy tíkfát.
- Érdekes választás az úgynevezett „oszmán” stílusú kárpitozott asztal, melyet egyaránt használhatsz székként és asztalként. Az utóbbi esetben tedd tálcára a tányérokat és a poharakat.

Ne siesd el a dohányzóasztal kiválasztását. Elsőként mérd fel a rendelkezésre álló helyet, és gondold át, hogy mire szeretnéd használni ezt a bútordarabot. Ne felejtsd el, hogy rengeteg forma és anyag közül választhatsz.