A faanyagot ősidők óta használják bútorok gyártásához. Kelet-Európában az éghajlatnak köszönhetően a leggyakrabban meggyfa, kőris, cédrus, gesztenye, szilfa, erdei- és lucfenyő, valamint a tíkfa használatos bútorok alapanyagaként.
Habár az éghajlati tényezők befolyásolják a faanyagkínálatot, megjelentek a “hagyományos” fából készült környezetbarát alternatívák is. A következőkben megismerkedhetünk a bambusz, a pálma- és a parafa bútorok előnyeivel és jelentőségével.
Miért válassz bambuszból készült bútort?
A bambusz egzotikus fa, beltéri bútorokhoz és kültéri dekorációs elemekhez egyaránt használják. Különlegessége, hogy kivételesen gyorsan növekszik: tízszer olyan gyorsan, mint a legtöbb keményfa.
Kutatások kimutatták, hogy a közönséges bambuszfa 20%-kal keményebb, mint a vörös tölgy. Léteznek azonban más bambuszfajták is, amelyek akár 100%-kal erősebb anyagúak, mint a vörös tölgy.
Ennek a keménységnek köszönhetően a bambuszt gyakran használják konyhapultok vagy vágódeszkák elkészítéséhez. Utóbbiak ellenállóbbak a vágásokkal szemben, így sokáig megőrzik eredeti állapotukat.
Jellegzetes a bambusz stabilitása is, amely különösen közkedvelt a bútoriparban. A légköri nedvességnek köszönhetően más faanyagokhoz képest a bambusz mérete nem változik, ezért tökéletes anyag kültéri bútorok készítéséhez.
A környezetednek is hasznos, ha bambuszból készült bútor mellett döntesz. A bútoriparban történő felhasználása segít megőrizni számtalan más fafajtát, amelyeknek sokkal több időre van szüksége a növekedéshez.
Pálmafa – lakossági felhasználás
Miért környezetbarát opció a pálmafából készült bútor? Amint elég érett lesz (körülbelül 70 év után), a pálmafa már nem termő. Ezáltal hatalmas területeket lehet felszabadítani az erdőkben az érett pálmafákkal, miközben a trópusi növényzetet megmentik.
Habár a pálmafa nem olyan ellenálló, mint a bambusz, könnyen alakítható. Pálmafából készülhetnek beltéri falak, tetőelemek, polcok és egyéb tárolók vagy kisebb bútordarabok (pl. dohányzóasztal). A többi faanyaghoz képest a pálma drágább, árát a bonyolult hozzáférhetőség befolyásolja.
Miért hasznos a parafa?
A parafát a paratölgy (Quercus suber) kérgéből nyerik ki, mely Észak-Amerikában és Délkelet-Európában gyakori. Környezetbarát alternatíva a bútorkészítéshez, hiszen a parafához nem kell fákat kivágni.
Idővel a paratölgy kérge visszanő. Mitöbb, ez a külső réteg különösen tűzálló, így tűz esetén a parafa megvédi a tölgy törzsét, majd gyorsan regenerálódik más tölgytípusokhoz képest, amelyek ilyen esetben elégnek.
A környezetbarát parafa anyagból készülhetnek székek, szekrények és dohányzóasztalok is. Különleges anyag, könnyed textúrájú és remek szigetelő. A márványhoz hasonlóan egyszerűen faragható, így látványos bútorok is készülnek belőle.
Különösen fontos azoknak az erdőknek a megőrzése, ahol a fák lassan regenerálódnak. Szerencsére a fabútorok környezetbarát alternatívái – bambusz, pálma- és parafa – egyedi előnyöket és sajátosságokat hordoznak, amelyeket a megszokott klasszikus fafajták nem tudnak biztosítani. A kész termék magasabb árától és a nyersanyag nehéz hozzáférhetőségétől függetlenül ezek a faanyagok különleges textúrát, vonalvezetést és egzotikus hangulatot biztosítanak.