Néhány évtizeddel ezelőtt csupán a nappali fogalmát ismertük. Nem létezett még étkező vagy egyéb közös tér, hanem a ház legnagyobb helyiségében helyeztek el egy nagy asztalt a kanapé vagy a sarok ülőgarnitúra előtt, ahol az egész család összegyűlhetett az ünnepek, évfordulók vagy egyéb jeles alkalmak alatt.
Idővel a lakásbelsők egyre modernebbekké váltak, és a nappalikból étkezők lettek. Csupán a nevük változott, a funkciójuk ugyanaz maradt, mégis megfigyelhető egy fontos különbség. A pihenésre és a társasági élet megélésére használt helyiség (a nappali vagy nappali szoba), valamint az étkezőrész határozottan elkülönül egymástól, mindkettőnek más-más kialakítása van.
Ebben a bejegyzésben megismerheted az étkezők jellemző kialakítását, bútorzatát, valamint az ott elhelyezett kiegészítők fontosságát.
Hogyan határold el az étkezőt a nappalitól?
A nagyobb otthonokban akár külön helyiségben is kialakíthatod az étkezőt, közel a nappalihoz és a konyhához. Az újonnan épített lakások azonban már rendelkeznek olyan nyitott és tágas térrel, melyben az étkezőrészt könnyedén elkülönítheted a pihenésre szolgáló kanapétól, fotelektől vagy a tv-től. Az egyszobás és a kisebb lakásokban nehezebb megoldani, hogy az étkezés ne a konyhában történjen, azonban nem lehetetlen.
Mutatunk most neked néhány javaslatot, amelyek segítenek az étkező otthonod többi részétől való elkülönítésében.
Rögzítsd optikailag az étkezőasztalt egy letisztult szőnyeggel
A szőnyeg vizuálisan körülhatárolja az étkezésre szánt területet, vonzóbbá teszi a helyiséget és melegséget áraszt, valamint kiemeli az étkezőasztalt. Az elválasztó elemként funkcionáló szőnyeg különösen hasznos, ha a székek és az asztal színe megegyezik a parketta árnyalatával.
Teremts kontrasztot a megfelelő szőnyeggel, azonban figyelj arra is, hogy harmonizáljon az étkezőrész színeivel, és legyen megfelelő méretű. Az étkezőasztal alatti szőnyegnek elég nagynak kell lennie ahhoz is, hogy a székek könnyen mozgathatóak legyenek anélkül, hogy egy-egy kihúzáskor a lábaik beleakadnának a szőnyeg szélébe.
Ez a megoldás tökéletes lehet az egyszobás lakásokban és a szűkös nappalikban, ha egy kisebb külön étkezőrészt szeretnél kialakítani, hiszen nem igényel több helyet a meglévőnél, és nincs útban egy eleme sem.
Polcok, mint elválasztó elemek
A különböző polcrendszerek tökéletes megoldást nyújtanak a tér megosztására anélkül, hogy elveszítenénk a nyitott tér érzetét. Egy másik lehetőségként használhatunk díszes térelválasztó falat is, lehetőség szerint olyat, amely átengedi a fényt, egyúttal egyedi hatást kelt.
Ez egy tökéletes megoldás lehet egylégterű helyiségek berendezésekor.
Rendezd be egymástól eltérő stílusban étkeződet és nappalidat
Annak érdekében, hogy két részre oszthass egy nagyobb helyiséget, számtalan lakberendezési stílus közül választhatsz, azonban ne felejtsd el egy átkötéssel összhangba hozni őket. Teremthetsz például a nappalidban minimalista stílust, míg az étkezőben dönthetsz ipari vagy rusztikus elemek beillesztése mellett, minden a te ízléseden múlik.
Összekapcsolhatod a helyiségeket különböző textíliákkal: válassz ízléses díszpárnákat a kanapéra és az étkezőben található székekre egyező színösszeállításban.
Az étkező bútorai
Az alábbiakban látható étkezőváltozatok bútorai csupán dizájnjukban különböznek egymástól. Funkciójuk szerint a következő darabokra lesz szükséged egy étkezőben.
- Az étkezőasztal
Válaszd ki a rendelkezésedre álló térbe illő, megfelelő méretű darabot. A kinyitható asztalok hasznosak az egyszobás lakásokban, illetve ha nem szeretnéd, hogy állandóan nagy helyet foglaljanak. A keskenyebb étkezőasztalok ideálisak, hiszen több hely marad körülöttük, és baráti, családi összejövetelek alkalmával segítik a beszélgetést, valamint meghitt hangulatot teremtenek.
- A székek
Az asztal magasságát és a kényelmi szempontokat is figyelembe véve válaszd ki őket. Ha kedved tartja, kombináld a különböző kialakítású darabokat, hiszen a modern trendek nem olyan szigorúak, így választhatsz többféle széket az asztal köré. Egyedül a méretekre figyelj: nem javasolt magas székeket alacsony társaikkal kombinálni. Ha egy szettbe tartozó székeket vásároltál, most mégis feldobnád őket valamivel, válassz néhány hozzájuk illő, vidám párnát.
- A tálalószekrény
Ez a darab opcionális, különösen, ha szűk tér áll csak rendelkezésedre az étkezőrészben. Tágasabb helyiségekben a tálalószekrény egy igazi kincs, amikor terítésre és vendégfogadásra kerül a sor. Válassz az étkező stílusához illő bútort, és tárolj benne porcelánt, evőeszközöket, konyharuhákat vagy egyéb dekorációt a terítéshez, hogy minden egy karnyújtásnyira legyen, amikor vendégeket vársz.
A terítés kiegészítői
Az étkező a családdal és a barátokkal töltött ünnepi és boldog pillanatok megélését segíti, vagy kedveskedhetsz benne egyszerűen szeretteidnek egy-egy finom fogás feltálalásával, de mindenképp fontos, hogy tükrözze a személyiségedet. Legyen egyedi és barátságos, és válogass hozzá gondosan kiegészítőket az alábbiak figyelembevételével:
- Tegyél egy váza friss virágot és pár gyertyát az asztalra, hogy bensőséges hangulatot teremts.
- Ha az étkezőrész az ablak mellett található, díszítsd az ablakot olyan színekkel, melyeket az asztalterítőben, a szalvétákban vagy a székpárnákon is felfedezhetsz. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ha piros pamutterítőd van, akkor csak piros pamut sötétítőfüggönyt szerezhetsz be hozzá. Összhangot teremthetsz minták segítségével is, ha az asztal és a függöny mintázatában is megtalálható például a piros szín. Rendezd a kiegészítőket ízlésed szerint, hiszen az számít leginkább, hogy neked mi tetszik. Napjainkban a lakberendezési szabályok már nem olyan szigorúak.
- Ne feledkezz el a világításról sem – egy csillár az asztal felett romantikus hangulatot teremt, míg a természetes fény növeli az étvágyat, ezért válassz áttetszően vékony vagy csipkéből készült függönyt.
- Dekoráld a falakat is, különösen ha egyszerű fehérek. Mivel az étkező az a helyiség, ahol ínycsiklandozó fogások társaságában töltöd idődet, válassz gourmet témájú fali dekorációkat.
Reméljük, hogy a fent említett javaslatok hasznosak lesznek számodra étkeződ kialakításakor. Ne feledd, hogy a választott lakberendezési stílustól függetlenül az étkező egy bensőséges hely, ahol szeretteiddel közösen fogyasztod el az elkészült finomságokat, ezért fontos, hogy tükrözze a személyiségedet és barátságos melegséget árasszon.