Egy cserepes levendula minden otthonban kellemes dekoráció. A növény frissességet és természetességet áraszt, illata relaxál, a lila árnyalat pedig életre kelti a helyiséget.
A növénynek folyamatos gondoskodásra van szüksége, másokhoz képest igényesebb, de különleges vonzereje elfeledteti, hogy még több figyelmet kell szentelned neki.
A cikkben megmutatjuk, hogyan termeszd a legszebb cserepes levendulát, illetve hogyan használd természetes dekorációként otthonodban.
Hogyan termessz levendulát cserépben
Az első teendő a megfelelő cserép kiválasztása, hiszen a levendula gyökerei nagyra nőnek. Bármennyire is jól mutatna egy kis méretű darabban, ne zsúfold bele, és ne válassz elvezető nyílás nélküli darabot, mert nem szereti az állandó nedvességet.
Szerezz be egy széles cserepet, ami néhány centivel nagyobb a gyökereknél, és rendelkezik lyukakkal is. A legjobb, ha égetett agyag cserepet választasz, így a föld kevésbé marad nedves.
Használj olyan virágföldet a levendulához, ami a lehető legnagyobb mész- és homoktartalommal rendelkezik. Alakíts ki benne egy lyukat, és öntözd meg. Várd meg, amíg a víz elfolyik, használj egy kis adag alacsony nitrogéntartalmú műtrágyát, majd ültesd el a levendulamagokat. Fontos azonban tudnod, hogy könnyebben termeszthetsz levendulát lemetszett növényből, mint magokból.
Ha cserépbe szeretnél levendulát ültetni, és már van a kertedben egy kisméretű levendulabokor (lehetőleg 3-5 éves), megmetszheted tavasszal vagy ősszel. Vágj le a növényből 5-6 db 10 cm-nél kisebb szárat, amiknek már van egy kis fás része. Óvatosan távolítsd el a leveleket, vigyázz a virágokra, majd ültesd el a szárakat egy nagyon homokos, jól öntözött földbe. Ha jól öntözted a levágott részeket, körülbelül három hét múlva megjelennek a gyökerek.
És hogy miért fontos 5-6 darab szárat is levágni? Nem mindegyik lesz képes gyökeret növeszteni, ezért jó, ha biztosra mész.
Hogyan gondozd a cserepes levendulát
Habár a levendula a kertben szeret növekedni, néhány év alatt szépen fejlődik cserépben is, ha bizonyos feltételeket betartunk.
Helyezd a lakás legvilágosabb részébe, akár a teraszra, akár a konyhapultra vagy a dohányzóasztalra a nappaliban. Lehetőség szerint tedd egy déli fekvésű ablak mellé, hogy minimum három-négy órán át érhesse közvetlen fény. Forgasd a növényt, hogy egyenletesen nőhessen, és mivel kedveli a levegőt (nem a klímát), szellőztess gyakran.
Kizárólag akkor öntözd, amikor a föld már kezd száradni. Ilyenkor nedvesítsd be, de ne túlzottan és ne túl gyakran – csak akkor, amikor láthatóan is vízre vágyik. Ha a gyökerei túl sokáig maradnak a nedvességben, a növény elkezd rohadni. Másrészről ne feledkezz el róla és ne hagyd, hogy a föld teljesen kiszáradjon, hiszen ilyenkor a levendula besárgul.
A második évtől elkezdheted metszeni. Vágd le a virágzatot a földhöz közel (8-10 cm a felszíntől számítva), hogy egy virágzó levendulabokrot kapj.
Hogyan dekoráld a lakást cserepes levendulával
Ha elültetted a levendulát és már elkezdett virágozni (általában kora nyáron, júniusban), a lakást is feldíszítheted vele.
Alkothatsz látványos dekorációkat a dohányzóasztalra, kezdve az egyszerű cserepes levendulával. Használj egy magasabb sarkokkal rendelkező dekortálcát (méretben megfelelőt a dohányzóasztalhoz), két különböző méretű dísztárgyat, és természetesen a cserepes levendulát.
Helyezd a cserepet és a tárgyakat a tálcára, hogy egységes képet kapj, és rendezd el őket színek szerint. Például, mivel a levendula lila színű, választhatsz egy apró kerámiatárgyat halványlila színben és egy közepes méretű darabot citromsárga színben (ez a lila komplementer színe). Ez olyan elrendezést eredményez, amiben a “hármas szabály” is érvényesül (három különböző méretű tárgy érdekesebb a szemnek, mint két hasonló tárgy), valamint a komplementer színek szabálya is (a színkerék ellentétes árnyalatai kellemes kontrasztot teremtenek).
Reméljük, hogy hasznosnak találod a cserepes levendula termesztéséhez adott tanácsainkat. Ha a kedvenceid közé tartozik, ne habozz beépíteni a dekorációba, azonban ne feledd mindig a lakás világosabb részébe helyezni.