Az ablakok minden szobában megragadják a figyelmet, hiszen pont szemmagasságban helyezkednek el és általában nagy méretűek. Ha ráadásul a látvány is szép rajtuk kinézve, mindegy, milyen stílusú a szoba, a figyelem az ablakokra irányul majd. Nem mindegy azonban, hogyan „öltözteted fel” őket.
Nem ajánlott az ösztöneidre hallgatva függönyt választani, és az sem jó, ha ugyanazt a függönymintát alkalmazod az összes szobában, csak hogy minél előbb letudd a feladatot.
Amikor az ablakokat díszíted, figyelned kell a helyiség funkciójára és arra, hogy milyen légkört szeretnél teremteni. Lehet, hogy az egyik szobában laza, nyugodt hangulatra vágysz, egy másikban kifinomultságra, egy harmadiknak pedig drámai felhangot adnál.
Ezekre figyelj, amikor függönyt választasz az egyes szobákba:
· A függönyök anyaga
· A szoba fekvése
· A látvány
· Az otthonod stílusa
· A szoba funkciója
· Tartozékok
A függönyök anyaga
Válassz nyugodtan olyan anyagú, színű és textúrájú függönyt, amilyet szeretnél. Azonban tartsd észben, hogy függönyanyagot máshogy érdemes választani, mint például ruhaanyagot: egy függönyt a ruháiddal ellentétben ritkán látsz közelről. Azt fontold meg inkább, hogy a választott anyag, szín és textúra hogyan nézne ki messziről, egy nagyobb felületen.
Attól még, hogy szereted az élénkpirosat és szívesen hordasz ilyen színű ruhadarabokat, nem biztos, hogy az élénkpiros függönyökért is ennyire rajongsz majd. Persze ettől még nem kell lemondanod a kedvenc színedről, elhelyezhetsz belőle színfoltokat a szobában kisebb tárgyakon is. Ha pedig függönyként is jól funkcionálna a kedvenc színed, azonban továbbra is túl merésznek találod, választhatsz belőle eggyel vagy kettővel világosabb árnyalatot.
A szoba fekvése
Sajnos kevesen figyelnek arra, hogy merre néznek az ablakok, amikor függönyt választanak, pedig ennek a szempontnak a segítségével sok rideg kinézetű szobát lehetne otthonosabbá tenni. Alapszabály, hogy ha északra vagy keletre néző szobád van, kerülnöd kell a hideg árnyalatú függönyöket (például a zöld, a kék, a sárgászöld és a liláskék árnyalatait). Mivel az ilyen fekvésű szobákba kevesebb fény áramlik be, mint a délre vagy nyugatra néző ablakúakba, kevésbé is melegek. Így érdemes északi vagy keleti fekvésű térbe legalább vizuálisan egy kis melegséget csempészni: szerezz be meleg árnyalatú függönyöket, például a sárga, a narancssárga, a piros vagy a liláspiros világosabb árnyalataiban.
Ha több természetes fény áramlik be a szobába, válassz semleges színű függönyöket, hiszen ezek nem kopnak ki annyira gyorsan.
A látvány
Jó érzés kinézni az ablakon és megpillantani a gesztenyefa ágait a házad előtt, de még kellemesebb lehet emellett egy olyan függöny látványa, amely színe kontrasztban áll a sötétzöld levelekkel. Válassz például fehér, halvány rózsaszín vagy citromsárga függönyt, hogy igazán kihangsúlyozd a látványt.
Ha az ablak a szemben lévő épületre néz, valószínűleg nem kihangsúlyozni szeretnéd a „panorámát”, hanem átterelni a figyelmet a függöny mintázatára. Ebben az esetben geometriai minta helyett jó választás lehet egy természetes motívum (például levelek vagy virágok), amely kellemes hangulatot varázsolhat a szobába.
Az otthonod stílusa
Akármilyen egyszerű vagy gondosan kidolgozott függönymintát választhatsz, ha az nem harmonizál az adott helyiség lakberendezési stílusával. Sem az nem jó, ha a függöny minden tekintetet magára vonz és „elnyomja” a többi bútordarabot és kiegészítőt, sem az, ha elveszik a lakberendezési tárgyak sokaságában – mindkét esetben elpazarolsz egy remek lehetőséget arra, hogy személyiséggel ruházd fel a teret.
Íme néhány általános javaslat, amely hasznos lehet, amikor függönymodellt választasz az otthonodba:
● Hosszúság = elegancia: a függöny alja le kell, hogy érjen a padlóig. Egy túl rövid függöny hanyag kinézetet kölcsönözhet az egész szobának.
● Ha (saját) mintás függönyt szeretnél, képzeld el, hogyan fog a motívum kinézni nagyban, nyomtatva. Meglepődnél, mekkora különbségek lehetnek az elképzelés és a tényleges, megvalósított változat között.
● Egy kis méretű szobában ajánlott a könnyű anyagból készült, minta nélküli függönyök használata, hiszen ezek nem zsúfolják túl vizuálisan a teret.
● Kifinomult megjelenésű kelmék, mint például a bársony, a selyem vagy a brokát, formálisabb dekorációhoz dukálnak, míg a pamut, a vászon és a szintetikus anyagok kötetlenebb hangulathoz illenek.
A szoba funkciója
● A nappaliba vagy az étkezőbe, ahol kellemesen hátradőlsz egy hosszú nap után vagy éppen vendégeket fogadsz, választhatsz finom, kellemes tapintású anyagból készült pompás, fényűző függönymodellt mély redőkkel.
● Amikor a dolgozószobád ablakait díszíted, használj semleges színű függönyöket, amelyek nem vonják el a figyelmedet a munkáról.
● A konyhában rövid, világos, természetes anyagból készült függönyök használata ajánlott, virágos vagy kockás mintával.
● A hálószobai függönyök elég sötétek kell, hogy legyenek annak érdekében, hogy blokkolják a fényt. Válassz nagy sűrűségű anyagokat a pihentető alvásért.
Tartozékok
A rojtok, bojtok, zsinórok és függönyösszefogó díszek nem minden lakberendezési stílusba illenek, de a megfelelő környezetben (klasszikus, rusztikus, romantikus vagy shabby chic stílusú szobában) lenyűgöző hatást érhetsz el segítségükkel. Egy ilyen apró tartozék furfangos módon életre keltheti a teret és dinamizmust kölcsönözhet neki.