Fehérre festetted a falakat, hogy vizuálisan nagyítsd a helyiséget és kifinomult, tágas, világos légkört teremts? Vagy éppen lakást vagy szobát bérelsz, és a tulajdonos nem engedi, hogy a falakat a kedvenc pasztellszíneidbe öltöztesd? Akármilyen helyzetben is vagy, elképzelhető, hogy most vegyes érzelmekkel tekintesz az új fehér hálószobádra vagy nappalidra: egyrészt elbűvöl a falak friss külleme és a lehetőségek sokasága, amely bennük rejlik, másrészt azonban azon tűnődsz, hogyan tudnál személyre szabni egy ilyen egyszerű kinézetű teret.
Hogyan tudsz meghitt, kedélyes hangulatot előidézni négy kopár, fehér fal között, amelyet aztán „otthonnak” nevezhetsz?
Ebben a cikkben elmagyarázzuk, hogyan válaszd ki a fehér számodra legideálisabb árnyalatát, hogyan játssz a textúrákkal, hogy megtörd a monotóniát, és hogyan rendezd be a fehér falakkal körbevett szobádat a megfelelő bútordarabokkal és kiegészítőkkel.
Így válaszd ki a fehér számodra megfelelő árnyalatát
Egy fehér szoba kinézete három dologtól függ: a fehér árnyalataitól, a fény minőségétől és a felület megmunkálásától.
● A sárgás, rózsaszínes vagy pirosas árnyalatú fehér (például elefántcsontszínű, krémszínű, vaníliafehér vagy antik fehér) falak meghitt hangulatot teremtenek a szobában, míg a kékes, szürkés vagy zöldes árnyalatú fehér (például fagyos fehér vagy füstös fehér) falak kifinomult, friss légkörrel látják azt el.
● A meleg és a hideg fehér árnyalatok közötti különbség feltűnő, ha egymás mellé helyezed őket, így jobb, ha nem keversz kétfajta árnyalatot egyazon helyiségben. Egyszerű, semleges fehérrel azonban keverheted mind a fehér meleg, mind hideg árnyalatait.
● Ha a szobába sok természetes fény szűrődik be, esténként pedig meleg fényű lámpákkal világítasz, festheted a falakat a fehér egy hideg árnyalatára, hogy kiegyensúlyozd a légkört. Ha fényforrásként LED fénycsöveket vagy fluoreszkáló izzókat használsz, a szoba ridegnek tűnhet, ilyenkor jobb, ha meleg árnyalatú fehérek a falak.
● Sem hideg, sem meleg árnyalatú fehéret nem szeretnél, helyette az egyszerű, semleges fehér mellett tennéd le a voksodat? Rizikós döntés: egy semleges fehér színű hálószoba túl sterilnek, túl barátságtalannak tűnhet. Illessz bele a dekorációba néhány, a fehér más árnyalataiban tündöklő bútordarabot vagy kiegészítőt (a meleg és a hideg árnyalatokat azonban itt se keverd egymással).
● A fehér hűvös árnyalatai általában jobban mutatnak egy nyitott terű, ipari vagy minimalista stílusú nappaliban. A meleg árnyalatok ezzel szemben inkább klasszikus, rusztikus, shabby chic vagy modern-kortárs helyiségekbe illenek.
● Egy fehér falakkal határolt tér különböző textúrákat igényel. Hogy megtörd a monotóniát, szerelj a falakra dekoratív fapaneleket, helyezz fel rájuk dombornyomásos tapétát vagy fesd be őket gyöngyházfényű festékkel.
Adj a fehérhez semleges színeket vagy színfoltokat
Egy fehér szoba igényel néhány színfoltot. Ehhez használhatsz mind neutrális, mind élénk, vidám színeket. Íme néhány javaslat:
● A meleg fehér árnyalatú falak többféle színkombinációt is megengednek. Válogass például a barna, a narancssárga, a bordó vagy a zöld árnyalatai közül.
● A hideg fehér falak valósággal életre kelnek rózsaszín, sárga vagy fekete színű bútordarabok és kiegészítők mellett.
● Ha az erős színek híve vagy, válassz csupán egyetlen hangsúlyos színt. Egy fehér színű hálószobában például használhatsz élénkpiros mennyezeti lámpát és éjjeliszekrényt, vagy díszítheted a falakat egy narancssárga színfoltokat tartalmazó képcsoporttal, az ablakokat pedig narancssárga sötétítőfüggönnyel.
Így válassz bútordarabokat
Úgy gondolod, a fehér falak mellé bármilyen stílusú bútort beszerezhetsz? Ha többféle stílust keversz, kaotikusan nézhet ki a szoba. Rendezd be a nappalidat vagy hálószobádat csupán egy lakberendezési stílust szem előtt tartva, vagy keverj kétféle összeillő trendet (utóbbi azonban már több tervezést igénylő feladat).
Tartsd észben, hogy az egyszerű vonalvezetésű, dísztelen, fémből vagy műanyagból készült bútordarabok rideg, műcsarnokszerű légkört teremthetnek egy teljesen fehér szobában. Ha inkább hívogató, otthonos hangulatra vágysz, használj dekoratív kiegészítőket, valamint kevésbé minimalista, kárpitozott, fából készült bútorokat.
A kellemes légkör megalkotásának egyik legkönnyebb módja a növények elhelyezése itt-ott a szobában. Szobanövényekkel és bájos, színes virágcserepekkel könnyedén friss, dinamikus, vidám környezetet teremthetsz.
Már talán látod, hogy a fehér szín egy kicsit bonyolultabb, mint ahogy azt a legtöbben gondolnák: észben kell tartanod néhány fontos szempontot, ha nagy felületen szeretnéd alkalmazni otthonod egyik helyiségében. Kövesd a fenti tippeket, és egy steril, fehér falú szobából is meghitt hangulatú teret tudsz majd varázsolni.