Álmaink lakásának útjában sokszor csak egy halogatott felújítás áll. Egy felújítás, melynek végeredménye a saját ízlésünket, személyiségünket és a valódi otthonról alkotott képünket tükrözi, de a ránk szabott otthon feletti megelégedésen túl más okok is indokolhatják a lakásunkban történt lényeges változtatásokat.
Miért kezdj lakásfelújításba:
- mert növeli a lakás értékét, ami eladáskor válik igazán kézzelfoghatóvá,
- mert könnyebben adhatsz ki egy szépen felújított otthont,
- mert a saját és családod igényei is időről-időre változnak,
- mert elkerülheted vele egy jövőbeli költözés költségeit,
- mert emeli a lakás funkcionalitását és kényelmét.
Ezzel együtt egy ilyen nagy projekt nehézségei egyáltalán nem elhanyagolhatóak. A vele járó munkafolyamatok nagyon komplexek, a felújítás több hónapig is eltarthat, és a költségek, melyek minden bizonnyal jelentősek lesznek, egy sor tényezőtől függnek majd.
A felújítás okától függetlenül jó, ha előre tudod, mire számíthatsz, ezért készítettünk számodra egy komplett útmutatót, tele hasznos információkkal és praktikus tippekkel.
Az előkészületek
A döntéssel megtetted az első lépést a lakásfelújításhoz vezető úton. Biztosan örömmel töltene el, ha azt mondhatnánk neked, hogy ezzel túl vagy a nehezén, de távol álljon tőlünk, hogy füllentsünk: még csak most jön a neheze, és a végeredmény szempontjából a következő szakaszok a legfontosabbak.
Mérd fel a terepet
Nem számít, hogy csak most vásároltad a lakást, vagy egy ideje már benne élsz: felújítás előtt elengedhetetlen egy részletes felmérés és kalkuláció készítése.
A számításhoz érdemes figyelembe venned:
- az ingatlan aktuális értékét, mely segít megbecsülni a felújítás várható költségvetését,
- az elektromos és a fűtési rendszer esetleges problémáit, ideértve az eddigi rögtönzött barkácsolásokat is,
- a falak szerkezetét, hogy tudd, igény esetén mozgathatóak-e,
- az elvégzendő javításokat és azok várható költségét.
Készíts részletes méréseket, és rajzold fel a lakás alaprajzát
Ez segít átlátni a teret, és megérteni a szobák és egyéb helyiségek egymással való kapcsolatát.
Állíts össze felújítási tervet
Az építési szakember megállapításai és saját felújítási elképzeléseid alapján már kidolgozhatod a projekt tervét. Ez a lépés arra szolgál, hogy azonosítsd az összes szükséges munkafeladatot, melyek a vágyott eredmény elérését segítik. A felújítási terv segítségével felállíthatsz egy prioritáslistát is.
Ha megújult otthonodat egyedi bútorokkal rendeznéd be, készítened kell egy bútorozási tervet is.
Határozd meg a felújítás költségeit, és készíts költségvetést
Nem lesz könnyű a felújítás költségeiről az első fázisban pontos tervet készíteni. Számba kell venned a szükséges anyagok (felületkezelők, alapozók, ragasztók, egyéb alapanyagok, festékek, csövek, szigetelők, esetleges ajtók stb.), a szaniterek, a burkolatok és az új bútorok árát is.
Ha szakemberekkel végeztetnéd a felújítást, az ő munkadíjukkal is számolnod kell. Ha úgy döntesz, hogy magad újítod fel otthonodat, akkor is gondolj az esetlegesen felmerülő extra költségekre.
Alapvetően egy kétszobás lakás felújítási költsége alacsonyabb egy háromszobás otthonénál, de a költségek a munkafolyamatok komplexitásán és az anyagok minőségén is múlnak.
A munkák megkezdése előtt győződj meg arról is, hogy teljes egészében tudod-e állni a költségeket.
Döntsd el, ki végzi a felújítást
Miután teljes képed van a szükséges felújítási munkálatokról, el kell döntened, hogy magad (esetleg a család vagy barátok bevonásával) végzed-e el a feladatokat, vagy szakemberek segítségét kéred.
Mindkét opciónak megvan a maga előnye és a hátránya, és a végső döntés nagyban múlik a munkák komplexitásán, a kézügyességeden, a ráfordítható idődön és még néhány egyéb tényezőn.
A kérdések, amiket érdemes feltenned, mielőtt nekiállsz magad felújítani a lakásodat
- Szeretsz fizikai munkát végezni?
- Van elég időd a felújítás minden részletével törődni?
- Rendelkezel a felújításhoz szükséges képességekkel és eszközökkel?
Az alábbi munkafolyamatok elvégzéséhez mindenképp ajánlott szakembereket hívnod (vagy azok nehézségi szintje, vagy amiatt, mert elvégzésükhöz szakképesítés szükséges):
- Burkolási munkák a fürdőszobában
- A konyhapult felszerelése
- A padló kiegyenlítése
- Keményfa parketta lerakása
- Szaniterek kicserélése
- Villanyvezeték-rendszer cseréje
- Falak vakolása, gipszkartonozása
- A terek átrendezése (falak mozgatása)
- Hőszigetelt ablakok beszerelése
Ha szakembereket hívsz, kövesd azok ajánlásait, akikben megbízol, és kérdezd ki őket a munkafolyamatokról. Célszerű végigkövetned a projekt kivitelezését. Tartsd velük a kapcsolatot, és legyél ott minden lépésnél, hogy biztos lehess benne, hogy tartják magukat a megbeszéltekhez.
Ha lakberendezőt bízol meg a lakásod felújításával, sokkal könnyebb dolgod lesz. Ő azért van, hogy segítsen neked a folyamat minden fázisában, a tervezéstől a kivitelezésig.
Szerezd be a szükséges engedélyeket
Ha a falak mozgatása is részét képezi a felújítási terveidnek, szükséged lehet engedélyre a felügyelő szervektől. A szükséges dokumentumok összegyűjtésekor, szakértői véleményezés és engedélykérelem benyújtásakor számolj a várható ügyintézési határidőkkel is.
Válaszd ki a felújításhoz legmegfelelőbb időpontot
A felújításokat legideálisabb tavasszal vagy nyáron végezni. A hideg időjárás nem kedvez a hosszú szellőztetésnek, ami a falak száradását segítené, a magas páratartalomban a ragasztók is nehezebben kötnek meg, és ez, a legrosszabb esetben, az épp csak lerakott parketta hullámosodásához vezethet.
Jelezd előre a szomszédoknak a felújítás tényét
Ha egy tanyán élsz, nem kell nagyon aggódnod a felújítás hetekig tartó zaja miatt, bátran végezheted a hangosabb munkálatokat is kedved szerint. Egy társasházi lakásban azonban figyelemmel kell lenned a többi lakóra is, és az általában helyi önkormányzati rendeletek által szabályozott hangos munkavégzés tilalmára a nap meghatározott időszakaiban (az esti és az éjszakai órákban való munkavégzés minden esetben tiltott, és a hétvégi hangoskodás is szabályozott). Emellett persze ha jóban szeretnél maradni a szomszédaiddal, tanácsos előre kifüggeszteni az üzenőfalra a felújítás várható időtartamát, a napon belüli hangosabb munkavégzések jelzésével együtt. Így a szomszédok is könnyebben tervezhetik az esetleges napközbeni pihenőidejüket.
A lakásfelújítás lépései
A felújítási munkálatok rendje
- Ha a legfelső szinten élsz, készíts megfelelő szigetelést, ami megakadályozza a nedvesség plafonon keresztüli beszivárgását.
- Mérd fel a lehetőségeidet, és vedd figyelembe a szaniterek, a vízelvezető rendszer és a fő falak elhelyezésének, valamint az elhelyezés megváltoztatásának korlátait, mielőtt nekikezdenél a lakás vagy egy helyiség teljes, funkcionális jellegű átalakításának.
- Tisztítsd meg a falakat – távolítsd el a tapétákat, csempéket és egyéb falburkolatokat.
- Ha megvannak az engedélyek – ahol szükséges –, megkezdheted a belső átalakításokat, legyen szó falak bontásáról vagy új válaszfalak felhúzásáról, pl. gipszkartonból.
- Készítsd elő a szükséges anyagokat, és válaszd a legjobb ár-érték arányú megoldásokat.
- Végezd el a falban szükséges munkálatokat: cserélj villanyvezeték-rendszert, csöveket, fektesd le a padlófűtés csöveit és a hőszigetelő rendszert.
- Cseréld ki a faanyagokat.
- Szereld fel az új szanitereket.
- Cseréld ki az ablakokat és ajtókat, ha szükséges.
- Kapard le, alapozd és fesd újra a falakat.
- Készítsd el az új faldekorációt, illetve padlóburkolatokat – a festést, a tapétázást, az esetleges falfestményeket, fali csempézést és padlóburkolást, akár homokkőből, a parkettázást, padlószőnyegek lerakását, díszítő falpanelek felszerelését, stb. Egyes szakértők szerint a mennyezettől a falakon át a padló felé haladva burkolhatunk megfelelően, míg mások szívesebben teszik le először a parkettát, amit követhet a festés.
- Válaszd ki a megfelelő bútorokat, és helyezd el harmonikusan őket a szobában.
- Használd az általad leginkább kedvelt dekorációs stílust új otthonodban.
A fürdőszoba felújítása
- Készíts tervet a fürdőszoba felújításához, egy esetleges bővítés lehetőségét is számbavéve a szomszédos helyiség vagy folyosó felé.
- Mérd le alaposan a fürdő hosszát és szélességét.
- Jegyezd fel az ablak és ajtó helyzetét, és figyelj nyithatóságuk irányára.
- Jegyezd fel a szekrények, csövek és szaniterek helyét, valamint a faltól való távolságukat is.
- Készíts listát a helyiséggel kapcsolatos elvárásaidról, ez segíti a szükséges változtatások pontos meghatározását.
- Találj megoldást a fürdő kialakítását és a kinézetét érintő problémákra is.
- A szanitereket célszerű az alábbiak szerint elhelyezned:
- a mosdókagylót tedd az ajtóhoz legközelebb,
- a WC nyitott ajtónál se legyen látható,
- a fürdőkád vagy zuhanyzó helyezkedjen el az ajtótól legtávolabb eső részen.
- Cseréld ki a csempéket és a padlóburkolatot, ha:
- karcosak vagy töröttek,
- ha kis fürdőszobád burkolatai sötét színűek.
- Döntsd el, hogy valóban szükséges-e kicserélned az összes szanitert. Ha nincs velük semmi probléma (nem töröttek, karcosak, hibásak) és jól funkcionálnak, nem feltétlenül kell újakat vásárolnod. Vedd számításba persze a klasszikus szaniterek modernre cserélésének előnyeit, például a lebegő darabok nyújtotta helytakarékosságot egy kis fürdő esetén.
Ha a felújítás fő célja inkább a fürdő kinézetének frissítése, rengeteg választási lehetőség áll rendelkezésedre a helyiség hangulatának feldobásához:
- Cseréld a mosdó- és fürdőkád vagy zuhanycsaptelepeket elegáns, minőségi darabokra, melyek illeszkednek a helyiség általad választott stílusához.
- Csak a fürdőszobai bútorokat cseréld ki (a mosdókagyló alatti szekrényt mondjuk lebegő változatra, melyből választhatsz oszlopos elrendezésű, helytakarékos változatot is).
- Cseréld ki a fürdőszobai kiegészítőket (a szappanadagolót, a szappantartót, a fogkefe tartót, a WC-papír tartót, stb.).
- Ha a felújítás végső célja a lakás eladása, válassz semleges színeket, és csak mérsékelten tedd személyessé a teret.
- Ha a család változó igényei miatt vagy esztétikai okokból újítod fel a fürdőt, ne habozz a kedvenc színeidből összeállított, a helyiség stílusához illő törölközőket és kádkilépőket beszerezni.
A konyha felújítása
- Készítsd a fürdőszobához hasonló tervet és gondold végig, hogy a konyha mostani kialakítása megfelelően ergonomikus-e. Sokat kell sétálnod, mert a pult, a főzőlap és a mosogató túl messze vannak egymástól? Úgy érzed, nincs elég helyed a kényelmes főzéshez? Ez esetben foglald bele a három fő munkaterület új elhelyezését is a felújítási tervbe. Ideális esetben ezek háromszög alakban helyezkednek el, 120 és 270 cm közötti oldalhosszokkal.
- Tedd fel kedvenc díszburkolatodat a mosogató mögötti falra (a konyhapult és a felső szekrény közé). Ha meg is tartod a korábbi padlóburkolót, teljesen új kinézetet adhat a konyhának a mosogató mögötti fal burkolása, mely kis befektetett energiával jár, az eredmény mégis lenyűgöző lehet.
- Cseréld a mosogatót kéttálcás változatra, mely megkönnyíti a konyhai feladatok elvégzését. Ha van rá lehetőséged, fontold meg egy mosogatógép beépítését is.
- A régi konyhai berendezéseket cseréld modern darabokra, ha van rá lehetőséged, a konyhabútorba építhető modelleket válassz.
- Tedd teljessé új konyhád dekorációját elegendő fényforrás beépítésével. Gondolj a hangulatvilágításra és munkaállomás jó megvilágítására is. Mindkét célnak megfelelő mennyezeti lámpákat és bútorba (a konyhapult fölé) szerelt szpotokat is elhelyezhetsz a konyhában.
A fürdő és a konyha felújítása eladáskor jelentősen megnövelheti lakásod értékét, emellett modernebb megjelenésük mindenképpen növeli a lakók komfortérzetét.
Hogyan kerüld el a lakásfelújításkor felmerülő főbb hibákat
- Még ha nagyobb költségvetés áll is rendelkezésedre a lakás eladás előtti felújításához, a beruházás során vedd számításba a környéket is, ahol az otthon található. Egy, a város peremkerületén lévő három szobás lakás felújításának költsége nem szabad, hogy elérje vagy meghaladja egy hasonló nagyságú, de elegáns környéken álló ingatlan felújításának költségeit. Ahogyan az elején említettük, a felújítás teljes költsége sok tényezőtől függ, de fontos, hogy legyen később jelentkező a lakás megvásárlására, és a sikered nagyban múlik majd a környéken található ingatlanok valós értékesítési árain.
- Ha nincs tapasztalatod az építkezés és lakberendezés területén, vagy nincs időd foglalkozni a felújítással, jobban jársz, ha szakembereket alkalmazol ahelyett, hogy magad állnál neki a renoválási munkálatoknak.
- A lakásfelújítások a lehető legritkább esetben zajlanak a terveknek megfelelően. A bosszantó fennakadások elkerülése érdekében tervezz az eredeti büdzsét legalább 10-15%-al meghaladó összegekkel a váratlan kiadások fedezésére.
A siker receptje egy lakásfelújítás során az alábbiakban mérhető: az eredmények az erőfeszítéseknek megfelelően alakulnak, pénzügyileg tartható a projekt, és a végeredmény megelégedéssel tölt el téged, mint haszonélvezőt. Ha a fentiekben felsorolt tanácsokat megfogadod, a vágyott eredmény elérése garantált.