A szín az egyik legfontosabb tényező, amit figyelembe kell vennünk otthonunk dekorálásánál. Megfelelő használata a harmonikus enteriőr kulcsa.
Színek nélkül a dekorációból egyszerűen hiányozna valami, ami egyediséget ad. Másrészről viszont a nem megfelelő színséma kiválasztásával nem éred el a kívánt hatást a vendégeidnél, és jó eséllyel nem lesz harmonikus a szobák kialakítása.
Lehetőségeidnek csak a kreativitásod és a képzeleted szabhat határt. A választást ráadásul a bármilyen színárnyalat létrehozására képes eszközök sem könnyítik meg.
A szoba sajátosságaitól és a kívánt hangulattól függően (melyet a színekkel lehet a legjobban kifejezni) számos változat létezik, a klasszikustól a kiszámíthatón át az olyan kombinációkig, melyek felkeltik azok kíváncsiságát, akik kissé merészebbek a színválasztásban, mint a többiek. Azt szeretnénk, hogy a otthonunk kifejezze a személyiségünket, és a színek az ehhez szükséges eszközök.
A színek sokféle módon kombinálhatók. Annak érdekében, hogy a lehető legkevesebb hibát kövessük el, most bemutatunk néhány ötletet, melyek segítenek a nagy döntés meghozatalakor.
Monokróm
Az egyik legismertebb és legpraktikus színséma, amit az emberek többsége használ, az a monokróm. Helyiségtől függetlenül könnyen bevethető. Gyakran ez az első választás azok számára, akik nem szeretnének túl sokat kockáztatni.
Válassz egy színt, melyet később társíthatsz fehérrel, feketével és akár szürkével is. Így kellemes, nyugodt és diszkrét légkört fogsz kapni ‒ röviden: minden tökéletes lesz.
A hálószoba nyugtató kék színű legyen; a nappali sugározzon eleganciát téglaárnyalatokkal; a konyhát érdemes sápadt zöld árnyalatúra festeni; a fürdőszoba pedig kifogástalannak tűnik majd az egyszerű, de letisztult fehér színnel.
Kiegészítő színek
A monokróm szín használata előtt érdemes két színt kiválasztani. A kiegészítő színek azok a színek, amelyek a színkörön ellentétesen helyezkednek el, az alábbiak szerint: kék, narancssárga, zöld, piros, sárga és lila.
A kiegészítő színek megválasztása a két szín közötti tökéletes egyensúly megteremtését vonja maga után, mind minőségi, mind mennyiségi szempontból. Fontos, hogy kiegészítsék egymást, és használatuk a köztük lévő kontraszttal együtt is harmóniát keltsen.
Ha egy romantikus kék-narancs elrendezésben gondolkodsz, akkor érdemes a narancssárgát választani uralkodó színnek, míg a részletekben a kék szín domináljon. A narancssárga szín telítettségétől függően változhat ‒ az aranytól a tégláig ‒, és jól illeszkedik a retró-vintage bútorokhoz.
Ugyanez igaz a zöld-piros és a sárga-lila kombinációkra. Az első esetben a telített vörös tónusokat a khaki vagy az olajbogyó árnyalataival kombinálhatod, míg a második esetben a sárgát használd nagyobb felületeken, a kiegészítők esetében pedig a lila legyen hangsúlyos.
A színek hármasa
Ha még érdekesebb dekorációt szeretne valaki, akkor a következő lépés a három szín megfelelő kombinációja. A három szín általában ugyanolyan távolságra helyezkedik el egymástól a színkörön belül; esztétikai és egyensúlyi szempontból is. Ezt a sémát gyakran használják a műanyaggal dolgozó művészek, és sokkal intenzívebb, mégis harmonikus összhatást nyújt.
Fontos megjegyezni egy szabályt: mindig a legintenzívebb szín legyen a legkisebb mértékben jelen, és a másik kettőnek lágyabb árnyalatait használd; az optimális százalékarány 80% ‒ 15% ‒ 5% a lágyabb árnyalatok javára.
Például ha a narancssárga-lila-zöld triádot választod a lila és a halványzöld árnyalatait használva, akkor finom és harmonikus eredményt kapsz.
Kettős kiegészítés
Az utolsó és egyúttal legnehezebb módszer a négy szín kombinációja a dekorációban. Ebben az esetben is a színkör szigorú betartása ajánlott, nevezetesen a kettős komplementer színek ‒ két egymást kiegészítő színpár – használata.
Amikor egy ilyen kombinációt választasz, az eredmény minden valószínűség szerint egyedi és kissé szokatlan lesz. Ez a módszer ideális bátrabb lakberendezők számára, akik nem félnek kilépni a komfortzónájukból, és mernek kísérletezni.
A vörös-zöld kombináció meleg és barátságos légkört ad, a téli ünnepek hangulatát idézi. Dobd fel ezüst- vagy arany kiegészítőkkel ezeket a színeket: például gyertyákkal, díszgömbökkel vagy képkeretekkel. A teljes és idilli téli képhez pedig már csak a fahéj és a forralt bor hiányzik.
A zöld és a szürke szintén „jó barátok”. Ha világos zöldet adsz a szürke dekorációhoz, akkor egy nagyon élénk, vibráló és elegáns környezetet fogsz kapni.
A kék, a türkiz és a fehér színek a tenger hangulatát hozzák el a nappaliba, a sárga a zölddel kombinálva pedig kora tavaszi hangulatot teremt. Ezek a színkombinációk jó hangulatot teremtenek, és tökéletesen illeszkednek a gyerekek szobájába is.
Konklúzió
Szivárványt csempészni a házadba egyszerű. De az, hogy ez illeszkedjen az enteriőrhöz is, már okozhat fejfájást! Meríts ihletet ötleteinkből, engedd szabadjára a fantáziádat, és döntsd el, hogy mely színeket szeretnéd használni az otthonodban.
Függetlenül attól, hogy egyszerű, monokróm vagy inkább egy kicsit különlegesebb enteriőrt szeretnél kialakítani otthonodban, a színsémát és a színegyensúlyt nem hanyagolhatod el (főként neonszínek vagy különböző színstílusok kombinálása esetén).