Mi az, amit egy szobába belépve először észreveszel? Leszámítva azokat a helyzeteket, amikor a fókuszodba egy egzotikus országból származó tárgy kerül, először szinte mindig a domináns színeken, árnyalatokon és kontrasztokon akad meg a szemünk.
Ezért érdemes minden helyiség esetében meghatároznod egy jól átgondolt színstratégiát. Nem tanácsos véletlenszerűen választanod, és a kedvenc színeidhez való ragaszkodás sem a legjobb ötlet a lakberendezés során. Minden szín csak megfelelő kombinációban éri el a kívánt hatást: így teszik elegánssá, ízlésessé vagy épp extravagánssá és kreatívvá a belső teret.
A színsémák jól alkalmazhatók egy helyiség méretének vagy formájának optikai szempontból történő megváltoztatásához is, és a ma elérhető eszközökkel (előre kikevert színű festékek, könnyen használható festőeszközök) a jó minőségű otthonfrissítés már a laikusok számára is elérhető lehetőség.
Ez a cikk abban segít, miként bánj a színekkel a kívánt hatás eléréséhez.
A színséma kiválasztásának 4 fő szempontja
- Az ablak elhelyezkedése
Ritkán vesszük figyelembe az ablak elhelyezkedését a színek megválasztásakor, noha a természetes fény határozza meg leginkább a színek hatását. Az északi és keleti fekvésű, hűvösebb szobákban érdemes melegebb színeket választani, míg a déli és nyugati fekvésű helyiségekben a hidegebb színek érvényesülnek.
- A szoba funkciója
A színeket a szoba funkciójának megfelelően kell megválasztani, attól függően, hogy pihenésre vagy más tevékenységre használod a helyiséget. A hálószoba színe legyen megnyugtató, míg a dolgozószobában és a konyhában inkább a semleges színek segítik a munkát.
- A szobában eltöltött idő
Bizonyos helyiségekben órákat töltünk el egy-egy foglalatossággal, míg más szobákat szinte csak közlekedésre használunk. Ez a tény nagyban meghatározza a színválasztást. Az élénk színek alkalmasak a kevésbé látogatott helyiségekben, pl. az előszobában történő használatra, miután rövidebb ideig látva őket, enyhébb hatást gyakorolnak szemlélőjükre.
- Egyenletes színséma kialakítása
Az egyöntetű színhasználat nem jelent sem egyszínűséget, sem egy színséma ismétlését minden szobában, sokkal inkább képez összekötő kapcsot az egyes helyiségek között. A legkézenfekvőbb megoldás, ha például a padló az egész házban azonos színű, és ahhoz igazodunk a többi elem színének kiválasztásakor.
Hogyan válassz kiemelő színeket
Először a kiemelő színekről fogunk beszélni, mert ezekkel drasztikusan megváltoztathatod a szoba hangulatát anélkül, hogy módosítanál az alapszíneken.
A kiemelő színek a lakberendezésben a ruházati kiegészítőkhöz hasonló módon működnek: finomíthatod vagy modernizálhatod általuk a teret, az eredmény pedig lehet klasszikus vagy romantikus. Az egyhangú enteriőr is feldobható jól megválasztott színekkel.
Melyek a kiemelő színek? Szinte bármelyik szín alkalmas kiemelő színnek semleges dekoráció vagy monokróm háttér esetén. Ez azt jelenti, hogy a lakberendezők által használt ún. színkörön az elsődleges színek (a piros, a sárga, a kék), a másodlagos színek (amelyek az elsődleges színek keverékei, például a narancs, a zöld vagy a lila) és a harmadlagos színek (amelyek az elsődleges és a másodlagos vagy két másodlagos szín keverékei, például az indigó, a türkiz, az arany vagy a zöldcitrom) is lehetnek kiemelő színek semleges háttér esetén.
Ha a háttér élénk kék színű, akkor kiemelő színként használhatjuk ennek a kiegészítő párját, melyet a színkör élénk kékkel ellentétes oldalán találunk. A kék ellentéte a narancssárga, és kis mennyiségben nagyon látványos a kettő kombinációja.
Ezt a színsémát megalkothatod olyan színes dekorációk, bútorok, kiegészítők, képek vagy dísznövények bevonásával, melyekben a kiemelő szín dominál: ezzel izgalmasabbá teheted otthonodat.
Hogyan válassz háttérszíneket
A legnépszerűbb háttérszín természetesen a fehér, annak minden változatában: hidegfehér, elefántcsont, krémfehér, szürkésfehér. A fehér előnye, hogy vizuálisan kitágítja a teret, és maximalizálja a természetes fényt. Ez különösen előnyös a kis méretű és sötét helyiségek esetében.
Falfestésnél általában a semleges és a pasztellszínek a legnépszerűbbek, de mindkettő használatakor érdemes néhány egyedi megoldást is alkalmazni, hogy személyesebbé válhasson az enteriőr.
Háttérszínként jól használhatóak a kissé merészebb árnyalatok is: keverd össze a színkörön egymás mellett lévő színeket, például a kéket és a zöldet, vagy a narancssárgát és a vöröset, ezáltal élénkebbé és vidámabbá válik a szoba hangulata.
A színek kombinálása
Ha két vagy több szín kerül egymás mellé, érdemes figyelembe venni a helyiség arányait, és azt, hogy a színek miként illeszkednek a berendezéshez és a dekorációhoz. A színharmónia kialakítására való túlzott törekvés azonban könnyen unalmassá is teheti a szobát, mert a választott színek semlegesíthetik egymást. A szem ugyanazokat a színeket látja, amelyek matematikai pontossággal ismétlődnek az egész szobában: vagyis a környezet „skolasztikussá”, hangulattalanná válhat.
A színek harmonikus összehangolása bizonyos fokú asszociációt és egyben rugalmasságot is igényel. Különböző textúrák egymás mellett ugyanabban a megvilágításban nem mindig passzolnak (például egy piros bársonyfüggöny és egy ugyanolyan színű gyapjúszőnyeg máshogyan fog kinézni), de felesleges is erőltetni a tökéletes színharmóniát, inkább tegyél közéjük valamilyen semleges színű tárgyat vagy dekorációt. Ezek kevésbé lesznek kiemelkedőek vagy észrevehetőek, de a dekoráció sokkal kiegyensúlyozottabbá válik tőle.
Mielőtt a legfontosabb színsémákat bemutatnánk, meg kell jegyeznünk, hogy a legegyszerűbb megoldás a színharmónia kialakítására, ha egyazon szín különböző árnyalatait, tónusait használjuk fel. Természetesen bármilyen más színkombináció is lehetséges, de több fontos részletre is ügyelni kell.
Monokróm színséma
Ahogy a cím is sugallja, a monokróm séma egyetlen szín tónusaival és árnyalataival dolgozik (például khakizöld), amelyekhez különböző színeket hozzáadva eltérő hatást érhetsz el: fehérrel világos, feketével kontrasztos, barnával meleg. A monokróm színséma jó választás lehet, ha van kedvenc színed.
Analóg színsémák
Az analóg színséma a színkörön három, egymás mellett elhelyezkedő színt jelöl, melyekből két színt elsődlegesen alkalmaznak (narancs és vörösnarancs, zöld és kékeszöld, kék és kékeslila stb.), míg a harmadik a kiegészítő árnyalat. Az analóg színsémák alkalmazása meghitt enteriőrt teremt, de ügyelj a tónusokra (fehér vagy fekete hozzáadásával világosabb vagy sötétebb árnyalat érhető el). Analóg színséma esetén érdemes a falakat világosabb árnyalatúra festeni, a kiemelő színeket sötétebben hagyni, a bútoroknál pedig inkább semleges színeket válassz.
Kiegészítő színsémák
A kiegészítő vagy komplementernek nevezett színséma alkalmazásakor kerüld a középső, erős tónusokat. Kivéve akkor, ha feltűnő hatást szeretnél elérni. Ez utóbbi esetben harsogó színkombinációról is beszélhetünk. Az egymást kiegészítő színek lehetnek hatásos kiemelő színek is (mind a bútorokban, mind a dekorációnál). Ha például a világoszöld nagyobb mennyiségben jelenik meg, mint az élénkpiros, vagy épp fordítva: ha a halványvörös dominál, akkor az élénkzöld kevesebb.
Mivel a kiegészítő színséma használatakor az arányok sohasem azonosak, valamelyik szín hangsúlyosabb lesz és dinamikusabbá fogja tenni a dekorációt. Érdemes semleges árnyalatokkal lágyítani a hatást. A falak, a padló és a nagyobb bútordarabok adják a semleges hátteret (fehér, krémszínű vagy barna) a kiegészítő színek érvényesüléséhez.
A legjobb szín kiválasztása minden szobában
A nappali színsémái
- A nappali színsémájának kiválasztásakor gondold át, hogy melyik az a napszak, amikor a legtöbb időt töltöd itt. Ez azért fontos, mert például a fehér színt jobban kiemeli a természetes fény, míg a rózsaszín-piros tónusok jobban mutatnak este.
- Van a nappalidban könyvesszekrény vagy nyitott könyvespolc? A színséma kiválasztásakor vedd figyelembe a könyvespolcon lévő könyvek színeit is.
- A kanapé színe optikailag befolyásolhatja a nappali méretét: ha kisebb a hely, válassz világosabb árnyalatot, nagyobb térben pedig nyugodtan dönthetsz élénkebb színű kanapé mellett.
A konyha színsémái
Itt általában az első választás a fehér, bár kedvenc stílusod is nagyban befolyásolhatja a választott színsémát.
Tehát, ha inkább a rusztikus stílust szereted, akkor a barna és a napos sárga árnyalatai jó választások lehetnek. Ha inkább az ipari stílust kedveled, akkor a szürke és a téglaszín remekül passzol a dekorációhoz.
Érdemes elkerülni az erős színeket a konyhában, mert ezek megzavarhatják a konyhai munkát. Nehéz koncentrálni főzés közben, amikor a rikító színű falak folyamatosan elvonják a figyelmedet.
A hálószoba színsémái
A hálószobában a harmadlagos színek ideálisak, mert ezek nem zavarják a pihenést, a dekorációban viszont megjelenhet a türkiz vagy vöröses-narancs árnyalatok varázsa.
Az ágyat gondosan kell kiválasztani (érdemes semleges színűt), mivel a hálószoba nagy részét ez foglalja el. Egy színes ágytakaróval vagy szőnyeggel bármikor feldobhatod a szobát.
A fürdőszoba színsémái
Nagy fürdőszobákban szabadon játszhatsz a színkombinációkkal, de kis fürdőszobában válassz inkább egységesen fehér vagy más világos színt a falakon, a mennyezeten és a padlón egyaránt.
A kiemelő színek használatát inkább a kiegészítőkre, törölközőkre és szőnyegekre korlátozd.
A kék és a zöld árnyalataival sosem lőhetsz mellé a fürdőszobában; a világosabb árnyalatok inkább a falakon, a sötétebbek pedig a bútorok és dekorációk esetében néznek ki jól.
A gyerekszoba színsémái
A sokféle játéknak köszönhetően a gyerekszobában valószínűleg sokkal nagyobb színkavalkád van, mint más helyiségekben. Itt a legjobb megoldás, ha a falakat semleges színűre fested. Ennek az az előnye, hogy ugyanúgy passzol egy négyéves szobájához, mint egy tinédzseréhez, így kortól függetlenül megfelelő színválasztás.
Dobd fel színes szőnyeggel (válassz az elsődleges színek közül) és mintás ágytakaróval a gyerekszobát: ezek vidámmá fogják tenni a helyiséget. Továbbá vedd figyelembe a gyermek színpreferenciáját is, persze észszerű határok között.
Szerencsések vagyunk, mert egy olyan korban élünk, amikor a színek roppant széles skálájából válogathatunk: beleértve a klasszikus alapszíneket (piros, kék, sárga) és a bizarr, különleges elnevezésű színeket, melyeket gyakran nem tudunk meghatározni, mint például a „lombzöld” vagy a „bőrszín”.
A színek lehetőséget kínálnak kreativitásunk kiélésére annak érdekében, hogy otthonunkban a kívánt hangulatot érjük el. Engedjük szabadjára képzeletünket, merítsünk ihletet a fent említett tippekből, és bánjunk bátran a színekkel otthonunk dekorálásakor.